DS18 PRO-X12.4M Loudspeaker - 12" Midrange, Red Steel Basket, 900W Max, 450W RMS, 4 Ohms, 2" Kapton VC - Premium Quality Audio Door Speakers for Car or Truck Stereo Sound System (1 Speaker)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
Model: PRO-X12.4M Type: Midrange Loudspeaker Size: 12" RMS Power: 450W MAX Power: 900W Frequency Response: 63.5Hz-11.3KHz Impedance: 4 ohm Sensitivity: 97.5dB Materials Surround: Cloth Edge Frame: Red Steel Basket Cone: Non-Pressed Paper Cone Magnet: Ferrite Voice Coil Wire: CCAR Diameters Voice Coil Size: 2.5" Magnet Size: 60 oz Mounting Depth: 5.35" (126mm) Cut-Out Dimension: 11.22" (285mm)
  • POWER YOU CAN COUNT ON - The PRO-X12.4M delivers an impressive 900W Max Power with 450W RMS at 4 Ohms, enough to tackle a full range of audio.
  • HIGH-QUALITY VOICE COIL - 2.5” high-temperature CCAW voice coil can handle extreme heat and maintain its structural integrity meaning long life out of your speakers.
  • 12" LOUDSPEAKER WITH FERRITE MAGNET - Settle for nothing but the best with High-Strength Ferrite magnets that produces a wider range of tones and can handle tremendous power at high volumes.
UPC 810005182249
Brand DS18
Impedance 4 Ohms
MP3 player No
Model Name PRO X12.4M
Manufacturer DS18
Model Number PRO-X12.4M
Power Source Corded Electric
Speaker Size 12 Inches
Speaker Type Surround Sound
BuiltIn Media speakers
Is Waterproof FALSE
Mounting Type Car Mount
Warranty Type Limited" or "Manufacturer
Control Method Voice
Item Type Name DS18 PRO-X12.4M Loudspeaker - 12"